Három ötletet szeretnék mutatni neked, amivel tégla nélkül készíthetsz tégla(hatású) falat. Mindhárom nagyon szép végeredményt ad, de teljesen más a hatása. Dönts aszerint, hogy neked melyik a legkényelmesebb, legegyszerűbb vagy legolcsóbb megoldás.
1. Rusztikus hatású
Ennél a falnál a lényeget az adja, hogy egy térhatású, rusztikus falat tudsz előállítani tégla nélkül. Kicsit munkaigényes, és szerintem ugyanannyi kosszal jár, mintha igazi téglafalat raknál. De mindenképpen olcsóbban jössz ki, mintha ezeket a rusztikus, vágott téglákat darabra szeretnéd megvenni.
Akkor a hozzávalók:
- pamutfonal
- kréta
- ragasztószalag, 1 cm széles
- gipsz
- homok
- spatula
- víztaszító alapozó
- akril festékek: narancs, fekete, juhar, szürkéskék, cement zöld
- kefék
- pamutrongy
És az elkészítés titka:
Válaszd ki, melyik falra, vagy falszakaszra akarod a téglafalat elkészíteni. A fonalat húzd ki az egyik szélétől, vagy saroktól indulva a másik széléig. Figyelj rá, hogy vízszintes legyen. Ismételd meg kb. 6-8 cm-enként, attól függően, hogy mekkora téglákat akarsz. Számold hozzá, hogy 1 cm lesz a hézag a tégláid között. Most krétával húzd meg a vonalakat a fonal mentén.
Most a fonaladra köss egy nehezéket, és készíts függőleges vonalakat a tégla hosszának megfelelően. A rusztikus régi téglák mérete 7 cm magas és 30 cm hosszú volt. De persze ettől eltérhetsz, igényeid szerint. A fonalak mentén a krétával minden második sorba húzz függőleges vonalat. Aztán 30 cm-rel arrébb a kimaradt sorokba, és így tovább. Így kötésben lesznek a tégláid.
Ragasztószalaggal a krétavonalak mentén ragaszd fel a tégla hézagait. Most keverd össze a gipszet vízzel és a homokkal, és spatula segítségével. Kend a keveréket 3 mm vastagon a tégla helyére. Nem kell elsimítanod, hagyj neki egy kis rusztikus felületet. A ragasztószalagot vedd ki addig, amíg az anyag még nem száradt meg teljesen! Utána sokkal nehezebb lesz.
Ha megszáradt, kend át valamilyen víztaszító anyaggal, mert a gipsz nem vízálló. Ha megszáradt, fesd át a téglákat narancs festékkel. Nem kell teljesen, csak a kinyomkodott ecsettel. Ezután menj rá fekete, cementzöld és kékes árnyalatokkal is, hogy megkapd a tégla égetett agyag színét. A vízálló anyaggal nedvesített ronggyal töröld át a téglákat, hogy a színek összekeveredjenek. Hagyd megszáradni.
Ezután készíts kevés fekete festékkel szürkére színezett híg habarcsot, amivel a hézagokat fogod egy ecset segítségével kitölteni. Nem baj, ha rámegy a téglákra, mert akkor lesz igazihoz hasonló a felülete. Hagyd megszáradni.
***
Ha szeretnél segítséget kérni a lakásod berendezéséhez vagy átalakításához, akkor keress bátran a www.paneltunder.hu oldalon.
Kis lakásban élőknek segítek megtalálni a legjobb elrendezést, hogy maximálisan kihasználhassák a lakásukban rejlő lehetőségeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: