Most, hogy nyakunkon az ősz, nemcsak a naptár szerint, hanem az időjárás is elég nedves, néha beszorulunk a lakásba. Ilyenkor jól jön néhány ötlet, mit is kezdjünk a gyerekekkel. Ami még jobb, ha hasznos is, nemcsak időlekötő tevékenység. Mi lehet nekünk hasznos? Nem kimondottan a gyerekmunkára gondolok, inkább arra, hogy amit készítenek, azt hogyan tudjuk hasznosítani. A legkönnyebb, ha dekorációként, mert akkor nem kell még a funkcionalitásra és a működőképességre is figyelni. Elég szabadjára engedni őket a képzelet és a színek világában, és néhány könnyű instrukcióval ellátni a készítendő tárgyakat illetően. A többit bízzuk rájuk. Valami majd csak lesz belőle 🙂 Idővel úgyis lecseréljük őket a Halloween tökökre, meg aztán a Mikulás dekorációra. Szóval csak bátran!
0. Előkészületek
Nyilván, ahhoz hogy legyen mihez nyúlni, célszerű a napsütéses napokat vagy délutánokat arra is használni, hogy színes leveleket, terméseket, ágakat és kavicsokat gyűjtünk. Ezen kívül szerezzük be a boltból is a hozzávalókat, ne akkor kelljen a fejünkhoz kapkodni, amikor le akarunk ülni munkálkodni. Mert akkor persze, az esőben, kinek van kedve még a boltba rohanni, már ha egyáltalán épp nyitva van. Szóval néhány példa, amit gyűjts össze és rendszerezd dobozokba:
- színes levelek,
- kavicsok,
- terméses ágak, bogyók,
- száraz ágak,
- csigaházak,
- csonthéjasok: dió, mogyoró, makk,
- tobozok,
- faszeletek, stb.
Amit a boltból szerezz be, amikor van időd (a teljesség igénye nélkül):
- színes papírok,
- cellux,
- zsinórok, madzagok,
- ragasztópisztoly,
- ragasztóstift,
- színes gyöngyök,
- teamécses,
- szerszámok: olló, csípőfogó, fűrész,
- ecsetek
- festékek: vízfesték, tempera, ételfesték, textilfesték, stb.
- filctollak, zsírkréták, színes ceruzák, stb.
1. Falevélből
Már önmagukban is mutatósak, de ha felragasztod egy kendermadzagra, szép kis girlandod lesz ezekből a festett levelekből. (További képek az eredeti oldalról itt.)
Ha nem fested, dekoráld betűkkel. (Az eredetit itt találod.)
2. Fonalból
Ez a girland fonalból készült. Vágj ki tetszőleges formákat egy darab kartonból. Ragasztózd be, és tekerd rá a színes fonalakat, majd egy szép, hosszú ágra akaszd fel őket. De fűzheted őket madzagra is, különböző hosszúságú zsinórokon lógatva. (További képek az eredeti oldalon itt.)
3. Papírból
Színes papírból sokféle levélmintát vághatsz ki. Használj különböző árnyalatokat, és meglátod, hogy melyikkel mutat legszebbnek a szobád. Azután tűbe fűzött cérnával varrd őket egy füzérré. Ezek itt lila, arany, ezüst és barna fémhatású papírból készültek. Sokat jelent a hajtás, attól lesz karakteres a papírlevél. (Az eredeti oldalon még több képet találsz itt.)
4. Filcből
A következő anyag, ami nem maradhat ki a felsorolásból, a filc. A dekor célokra szánt filc vékonyabb a régi fajtánál, könnyebb vele dolgozni és sok szép színben lehet beszerezni. Erről persze jó előre gondoskodni, nem az esőben rohanni a boltba érte. Vágd ki a levélformákat, fűzd fel őket egy szép fonalra, és már akaszthatod is a helyére. Nem kell szegni, így nyugodtan rábízhatod a gyerekekre. (További képek az eredeti oldalon itt.)
5. Zsírkrétával
Talán ez az, ami minden gyerekes háztartásban kerül az asztalfiókban. A zsírkréta. Még üres papír, falevelek és egy darab madzag kell… és anya csipeszei 🙂 (Az eredeti oldalon még több képet találsz itt.)
6. Textilből
Textilre nyomdázni nagyszerű. Meg nyomdázni amúgy is az. De ha van egy rossz lepedőd, akkor darabold fel, és kezdődhet a móka. Használhatsz textilfestéket, vagy ha nem akarsz maradandó alkotást, akkor akár vízfestéket is. Préselt levelekkel lesz igazán szép. És a legjobb, ha valami olyan dologgal nyomod a levelet, ami nagyobb nála, és egyenletesen lehet vele a festékes levelet a textilre nyomni. (Az eredetit itt találod. )
***
Ha szeretnél segítséget kérni a lakásod berendezéséhez vagy átalakításához, akkor keress bátran a www.paneltunder.hu oldalon.
Kis lakásban élőknek segítek megtalálni a legjobb elrendezést, hogy maximálisan kihasználhassák a lakásukban rejlő lehetőségeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: